Terapia akceptacji i zaangażowania
Wprowadzenie
Nasz umysł codziennie staje pomiędzy nami a wartościami, na których chcielibyśmy oprzeć swoje życie. “Gdy nauczę się angielskiego, poszukam takiej pracy, o której marzę”, “gdy wyleczę się z lęku wysokości, skoczę na bungee”, “gdy rozstanę się z mężem, w końcu stanę się taką matką, jaką zawsze chciałabym być”. Toczymy nasze życia w trybie warunkowym, pozwalając, by nasze myśli, emocje lub odczucia z ciała stawały nam na drodze do życia, którym chcemy żyć. Terapia akceptacji i zaangażowania (ang. acceptance and commitment therapy, w skrócie ACT) pozwala nam jednak zrozumieć, że możemy wieść wartościowe życie pomimo tego, co dyktuje nam nasz umysł. Zamiast walki z bólem (lub objawem), możemy skupić się na tym, co jest dla nas ważne i przenieść nacisk z “czuć się lepiej” na “żyć lepiej”.
Terapia akceptacji i zaangażowania to wyjątkowe podejście, które jest zarówno behawioralne, jak i egzystencjalne. To nurt, który oferuje metody zweryfikowane naukowo, przy jednoczesnym podejściu do terapii i rozwoju, które jest na wskroś humanistyczne. To równocześnie filozofia pracy, które z powodzeniem bywa stosowane poza gabinetem terapeutycznym - w coachingu, służbie zdrowia, szkołach, organizacjach, świetnie sprawdza się również jako narzędzie do autoterapii. To podejście, które pozwala zrozumieć, że nie musimy dłużej czekać na zmianę swojego życia, a ważnych dla nas wyborów możemy dokonać nawet teraz, w tej sekundzie życia.
Cele
ACT jest podejściem stojącym w sprzeczności z naszym zdrowym rozsądkiem. Nie uczy nas tego, jak usprawnić pracę naszego umysłu, uczy nas jak funkcjonować "poza" umysłem. Podczas warsztatu zatem nie tylko będziemy tezy ACT-u omawiać, będziemy ich również na sobie doświadczać. Będziemy mieli okazję pounikać bólu (i doświadczyć tego konsekwencji), zapoznamy się z technikami uważności i defuzji oraz przyjrzymy się wartościom i temu, jak pomagają nam one kształtować życie pełne witalności i elastyczności.
Poza tym:
- Omówimy, czym są terapie kontekstualne i miejsce, jakie wśród nich zajmuje terapia akceptacji i zaangażowania
- Poznamy główne założenia teorii ram relacyjnych, podejścia leżącego u podłoża ACT-u
- Zastosujemy analizę funkcji do rozumienia zachowań naszych klientów (i swoich)
- Przećwiczymy większość ACT-owych interwencji i poznamy wiele ACT-owych metafor
Program warsztatu
Czym jest trzecia fala terapii poznawczo-behawioralnych? - wykład okraszony wieloma przykładami z mojej (i Waszej) praktyki terapeutycznej
Teoria ram relacyjnych i co z niej wynika dla sposobu, w jaki postrzegamy cierpienie i zdrowienie + kilka użytecznych ćwiczeń pokazujących pułapki, jakie zastawia na nas umysł
Dlaczego się zmieniamy i dlaczego się nie zmieniamy, czyli filary zmiany w ACT
To co naważniejsze w ACT - hexaflex czyli 6 głównych procesów terapii akceptacji i zaangażowania (wraz z ćwiczeniami i metaforami na każde z nich):
- Akceptacja
- Defuzja
- Uważność
- Ja jako kontekst
- Wartości
- Zaangażowanie
Analiza funkcji zachowania - czyli jak zamienić krótkotrwałą ulgę na długotrwały spokój
Behawioryzm z ludzką twarzą - jak tworzyć wspierające relacje w terapii ACT
Konceptualizacja przypadku w ACT
Teraputa, który nie unika cierpienia - o tym, jak ACT pomaga nam wzrastać
Metody
ACT-u nie da się tylko zrozumieć, ACT trzeba przeżyć. Podczas warsztatu poza oczywistymi partiami wykładowymi, będziemy ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć. Szczególnie dużo miejsca poświęcimy ACT-owym technikom uważności, będziemy też jednak rozprawiać się z naszymi umysłami i projektować ogrody pełne naszych wewnętrznych wartości. Znajdzie się też czas na studium przypadku i odgrywanie ról terapeuty i klienta (pacjenta) w parach (o tym, czy na forum, to już zadecydujecie ze mną na warsztacie).
Opinie o szkoleniu
"Przydatna wiedza na temat funkcjonowania i tego jak mózg nas programuje, oraz co z tym można zrobić" (Ewa Miłowicz)
"Atutem tego szkolenia jest duża porcja wiedzy o ACT oraz praktycznych umiejętności podana w bardzo atrakcyjny i przyciągający sposób. Z pewnością będę zachęcać znajomych do udziału w tym szkoleniu. Uważam, że jest ono bardzo cenne zarówno pod względem zawodowym, jak i jako doświadczenie własne" (Ewa Bujoczek)
Szkolenie z Sabiną to były wyjątkowe i piękne dwa dni. Pełen profesjonalizm, mnóstwo wiedzy i dobrego bycia ze sobą 😊. Dziękuję także za ciepłe przyjęcie w IPRI – czułam się tam jak w domu i na pewno jeszcze tam wrócę (Anna)
"Z moich doświadczeń to było najlepsze szkolenie, na jakim byłem. Było dla mnie i o mnie - zarówno sposób organizacji jak i prowadząca była przygotowana profesjonalnie. Warto tam być" (Uczestnik)
Informacje
Termin: 13-14 marca 2021.
Godziny: 10:00-18:00
Miejsce: Instytut Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego (Kraków, ul. Powroźnicza 6/2) lub przestrzeń on-line
Inwestycja: 780,00 zł brutto
Wpłaty należy dokonać na konto Alior Bank:
98 2490 0005 0000 4500 5597 0136
z tytułem "ACT".